Novořecký jazyk je přímým pokračovatelem klasické řečtiny, helénistické a byzantské koiné. Je oficiálním jazykem dvou členských zemí EU (Řecka a Kypru) a je také jazykem nositelů Nobelovy ceny za literaturu – Jorgose Seferise a Odysea Elytise, a světově uznávaných autorů, jako je Nikos Kazantzakis či Konstantinos Kavafis. Novořecký jazyk má nezanedbatelné množství mluvčích: téměř 11 milionů v Řecku a na Kypru, dalších cca 8 milionů tvoří řecká diaspora či Řekové činní v zahraničí.
V průběhu tříletého bakalářského studia získají studenti nejen spolehlivou znalost novořeckého jazyka (odpovídající stupni B2 podle standardů Evropského referenčního rámce pro jazyky), ale i rozsáhlý soubor základních znalostí z oblasti novořeckých reálií, historie a literatury. Mimo to studenti absolvují kurz starořečtiny a získají přehled o základech antické a byzantské kultury, aby byli schopni porozumět kulturním a jazykovým historickým souvislostem. Cílem oboru je připravit odborníky se schopností analyticky hodnotit aktuální dění v Řecku na pozadí společensko-historického vývoje řeckého státu a zasadit je tak do širšího společenskovědního rámce. Zvládnutí jazyka, novořecké literatury a historie je chápáno jako základní podmínka teoretické a metodologické přípravy studentů na navazující magisterské studium Novořecké filologie.
Cílem navazujícího magisterského studia je výrazné prohloubení a zároveň vzájemné propojení praktických znalostí a teoretických základů získaných v rámci bakalářského studia, a to jak z hlediska synchronního, tak diachronního. Studijní plán oboru Novořecká filologie je koncipován jako systematická průprava studenta v dovednostech jazykové, literární a kulturně-historické interpretace.
Studium začíná důkladnou průpravou v oblasti vývoje jazyka, novodobých dějin jihovýchodního Balkánu, pokračuje prohloubením znalostí v oblasti mluveného projevu, gramatiky, překladu a textové kultury a vrcholí školením v práci s původními díly. Studenti získají znalost novořeckého jazyka, která odpovídá stupni C1 podle standardů Evropského referenčního rámce pro jazyky, kvalifikaci pro odbornou teoretickou i praktickou práci s jazykem a odpovídající přehled o řecké literatuře a dějinách od pozdní antiky až po současnost, K tomu přistupuje zvládnutí metod odborné práce, základů vědecké práce i schopnost využívat starší primární prameny, spojená s akribií a pečlivostí. Zároveň skutečnost, že se navazující magisterské studium Novořecké filologie realizuje pouze v kombinaci s jiným oborem, umožňuje absolventovi adaptovat se na mnohem širší spektrum zaměstnání, jež se tím či oním způsobem dotýká jeho specializace. Navazující magisterské studium zajišťuje výbavu a schopnost tyto vědomosti samostatně a tvořivě využít při odborné práci a doktorském studiu, tj. pro práci ve vědeckých ústavech, nakladatelstvích, muzeích a dalších kulturních institucích, ale i jiných institucích neakademického rázu jako jsou instituce státní správy a Evropské unie či jiné mezinárodní organizace.
Bakalářské studium – Absolvent oboru Novořečtina je vybaven znalostmi a kompetencemi v novořeckém jazyce, které odpovídají stupni B2 podle standardů Evropského referenčního rámce pro jazyky. Získá kvalifikaci pro samostatnou práci s jazykem, již uplatní zejména v oblasti vzdělávání a cestovního ruchu. Získá přehledné znalosti o novořecké historii, kultuře, literatuře a reáliích. Bude odborně připraven pro profese, kde je vyžadován všeobecný rozhled a jazyková vybavenost (absolvent má vedle znalostí novořečtiny také prověřenou znalost alespoň jednoho světového jazyka). Absolvent bude dobře vybaven pro práci v oblasti státní správy, v kulturních institucích, ale i v komerční sféře (v obchodní praxi). Bude schopen pracovat s odbornou literaturou, aplikovat metody odborné práce, vyhledávat potřebné informace v internetových databázích. Základy staré řečtiny, antické i byzantské kultury a základy práce s literárním textem zajistí širší rozhled v humanitních disciplínách a vytvoří podmínky pro profesní flexibilitu absolventa v jeho dalším vzdělávání.
Navazující magisterské studium – Absolvent dosáhne vysoké jazykové úrovně a získal hluboké znalosti v oblasti novořecké literatury, historie a kulturních reálií. Je připraven pro samostatnou práci v oborech vyžadujících znalost řecké problematiky synchronní i diachronní.
Absolvent získá znalost novořeckého jazyk, která odpovídá stupni C1 podle standardů Evropského referenčního rámce pro jazyky. K tomu přistupuje zvládnutí metod odborné práce, základů vědecké práce i schopnost využívat starší primární prameny, spojená s akribií a pečlivostí. Vzhledem k tomu, že práce se studijním materiálem klade vysoké nároky na soustředění a přesnost a že řešení odborných problémů není možné bez kombinačních schopností, mohou se absolventi uplatnit na místech, kde jsou takové vlastnosti vyžadovány a ceněny. Zároveň skutečnost, že se navazující magisterské studium Novořecké filologie realizuje pouze v kombinaci s jiným oborem, umožňuje absolventovi adaptovat se na mnohem širší spektrum zaměstnání, jež se tím či oním způsobem dotýká jeho specializace. Absolvent je připraven pro práci v institucích, ať už veřejných, nebo soukromých, vyžadujících dobrý kulturní přehled a obecně humanitní vzdělání, pro překladatelskou práci – drtivá většina významného byzantského a novějšího řeckého písemnictví není dosud v překladech českému čtenáři zpřístupněna; absolvent projde též tlumočnickou průpravou.
Z domácích institucí spolupracujeme předně s neogrecistikou ÚKS FF MU v Brně – pražští a brněnští učitelé recipročně vystupují ve svých sídelních městech v rámci přednášek České společnosti novořeckých studií, pořádají společné workshopy a každoročně se spolu se svými studenty účastní jarního soustředění na Vysočině.
Ze zahraničních partnerských institucí spolupracujeme s: