SZZK – Latinský jazyk a kultura antiky a středověku

Část SZZ2 Latinský jazyk a literatura

a) Latinský jazyk (písemná a ústní část) – v písemné části student prokáže schopnost obousměrného překladu (z latiny do češtiny je bez slovníku překládán jeden neznámý, souvislý text antického autora a jeden souvislý text vycházející z povinné četby, z češtiny do latiny je překládán souvislý text s pomocí slovníku), v ústní části pak schopnost překladu a výkladu předepsané četby a dále souvislého teoretického výkladu o vybraném problému z oblasti synchronní nebo diachronní latinské lingvistiky. Písemná část zkoušky je hodnocena komisí.

b) Římská literatura – student prokáže velmi solidní znalosti dějin římské literatury v celém jejich rozsahu (včetně pozdní antiky), obeznámenost s rozsáhlým kánonem primárních textů na základě vlastní četby a schopnost uvažovat o nich v synchronním i diachronním kontextu, včetně recepce v pozdějších dějinách české a evropské kultury.

c) Teorie a metodologie zvoleného zaměření – student prokáže hluboké znalosti a interpretační dovednosti v oblasti svého zaměření (literární věda nebo lingvistika).

Část SZZ3 Latinská medievistika

a) Středověká latina (písemná a ústní část) – v písemné části student prokáže schopnost překladu z latiny do češtiny tří úryvků obtížnějších středolatinských textů, v ústní části pak schopnost výkladu předepsané i vlastní četby. Písemná část zkoušky je hodnocena komisí.

b) Středověká literatura – student prokáže podrobnou znalost latinské literatury evropského středověku ve všech obdobích od pozdní antiky do konce 15. století.

c) Historie, kultura a náboženství středověku – student prokáže podrobnou znalost kulturních a náboženských dějin středověku, stejně jako povědomí o medievistickém bádání obecně.

Úvod > Studium > Navazující magisterské studium > SZZK – Latinský jazyk a kultura antiky a středověku