Z důvodu nepřítomnosti paní sekretářky se úřední hodiny sekretariátu ÚŘLS ve středu 1.2.2023 ruší. Ke komunikaci, prosím, využijte email eva.zezulkova@ff.cuni.cz. Děkujeme za pochopení.
Starořečtina je jazykem národa, který se usadil v egejské oblasti, odkud postupně pronikal na další břehy Středozemního a Černého moře. Po Alexandrově tažení se stala světovým jazykem tehdejší oikumeny a zůstala jím, vedle latiny, po řadu dalších staletí. Díky šťastným okolnostem se přes interval času, který nás od těchto dob dělí, zachovalo leccos z literární tvorby starých Řeků, včetně děl, která měla formující vliv na celé epochy a jejichž studium je živé i dnes.
Více informacíLatina, původně jazyk malého kmene ve střední Itálii a posléze obrovské římské říše, se počínaje karolinskou renesancí stala hlavním jazykem vzdělanosti, myšlení, náboženství i správy na území téměř celé Evropy. Tyto funkce si podržela po celý středověk i raný novověk až do 18. století, kdy ji zvolna nahradily jazyky nově se ustavujících národů. Znalost latiny je tak klíčem nejen k civilizaci starověkého Říma, ale i k evropské kulturní tradici.
Více informacíNovořecký jazyk je přímým pokračovatelem klasické řečtiny, novozákonní a byzantské koiné; je oficiálním jazykem dvou členských zemí EU (Řecka a Kypru). Je také jazykem nositelů Nobelovy ceny za literaturu – Jiorgose Seferise a Odyssea Elytise, a světově uznávaných autorů, jako je Nikos Kazantzakis a Konstantinos Kavafis. Novořecký jazyk má nezanedbatelné množství mluvčích: téměř 11 milionů v Řecku a na Kypru, dalších cca 8 milionů tvoří řecká diaspora či Řekové činní v zahraničí.
Více informacíZ důvodu nepřítomnosti paní sekretářky se úřední hodiny sekretariátu ÚŘLS ve středu 1.2.2023 ruší. Ke komunikaci, prosím, využijte email eva.zezulkova@ff.cuni.cz. Děkujeme za pochopení.
Všechny srdečně zveme na seminář určený pro učitele latiny.
Zde je k nahlédnutí rozvrh na letní semestr, ještě může docházet k dílčím změnám.
Úvod do východního křesťanství s dr. Marinou Luptákovou (AGLV00067) se bude konat v pondělí 15:50 – 17:25 v místnosti C144. Předmět nabízí úvod do pravoslavného teologického myšlení a seznamuje s výkladem základních pojmů – Bůh, Trojice, Kristus, církev, zbožštění, persona – tak je chápe pravoslavná tradice. Vysvětluje se pravoslavný pohled na Všeobecné sněmy IV. –VIII. […]
Chcete se ve své výuce soustředit i na rozvíjení kritického myšlení? Nevíte přesně, co to je a jak na to? Zájemcům z řad studentek a studentů všech učitelských oborů je určen kurz Kritické myšlení pro učitele (AFSV00402), vedený Petrou Šebešovou z Ústavu filosofie a religionistiky. Cílem kurzu je, kromě seznámení se s vybranými koncepcemi kritického myšlení, především […]
Srdečně všechny zveme na výstavu, kterou se svými studenty připravila paní prof. Lucie Doležalová. Středověké rukopisy uložené v Národní knihovně České republiky pocházejí z větší části až ze 14. a 15. století. Nejde o bohatě iluminované kodexy ze vzácného pergamenu, ale často o zběžně psané, neúhledné či dokonce „ošklivé“ papírové svazky. Výstava představí ty z […]
Všichni uchazeči o studium programu „Řecká a latinská studia“ (zaměření na latinu, starořečtinu, antické dějiny nebo medievistiku) jsou 1. února 2023 od 16 hodin (č. 144) srdečně zváni na přijímačky nanečisto. Se zájemci vyučující projdou ukázkový test. Zájemci o další informace k přijímačkám na učitelství latiny a na novořeckou specializaci, ať se, prosím, písemně obrátí […]
Studenty ÚŘLS srdečně zveme k účasti na kurzu Nové pohledy na Komenského dílo a jeho kontexty (ABO700610) Kurz je otevřen všem zájemcům, bude mít přednáškovou formu a budou se na něm podílet kolegové z komeniologického oddělení AV. Více informací zde.
Vážení čtenáři, naše knihovna bude mít pro Vás otevřeno ve zkouškovém období ZS 2022/2023: Pondělí 9:30-16:00 Úterý 9:30-16:00 Středa 9:30-15:00 Případně po domluvě emailem lze navštívit knihovnu individuálně v jiném časovém období. Přejeme Vám mnoho úspěchu ve zkouškovém období a těšíme se na viděnou.
Kol. Kamil Gregor laskavě nabízí k šíření sérii quizletů, které vytvořil: Podstatná jména Přídavná jména Číslovky (1-1000, základní a řadové) Slovesa Ostatní slovní druhy Podstatná jména, doplňování genitivu a jmenného rodu Časování sloves čeština → latina (jedno sloveso pro každou konjugaci) Časování sloves latina → čeština (zohledňuje morfologicky shodné tvary, např. u „audiam“ ukáže obě […]
Rok 2022 přinesl Filozofické fakultě UK pětici nových profesorů. Přečtěte si, co je v tomto roce čeká, na co se těší a jaká přání mají pro své studenty. Odpovídali prof. Václav Cvrček, prof. James Hill, prof. Peter Pavúk, prof. Eva Voldřichová Beránková a prof. Jan Volín.
Po tříleté pauze se společně sejdeme na tanečním parketu, pobavíme se a vrátíme do 20. let minulého století v Národním domě na Vinohradech. Ples se koná 2. března 2023 a je určený pro všechny studenty, absolventy, pedagogy a další příznivce obou fakult.
Máte-li chuť sdílet radost z hudby a interpretovat pod profesionálním vedením díla slavných i méně známých tvůrců, neváhejte a přidejte se do Sboru a Orchestru UK. Zahajovací zkouška sboru se koná 1. února v 19:30 a první zkouška orchestru 1. a 8. února od 17:00.
Novým předsedou Rady Centra strategických regionů FF UK (CSR) se stal dr. Radek Buben ze Střediska ibero-amerických studií FF UK. Jeho zástupcem bude dr. Jan Koura z Ústavu světových dějin FF UK. Do CSR bude od ledna 2023 také nově začleněna badatelská skupina „Centrum afrických studií“, která doposud měla statut samostatného fakultního centra.
Dr. Michal Škrabal si s kolegy z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV připravil celoroční lingvistický projekt „Česko(-)slovenské slovo týdne / týždna“. Jeho cílem je upozornit jak českou, tak slovenskou veřejnost na zajímavé paralely, ale především rozdíly mezi našimi jazyky uživatelsky přívětivou a zábavnou formou.
Kniha <i>Politika lesa: Debata o Národním parku Šumava v letech 1991–2010</i> na materiálu 7000 novinových článků a analýzy textů šumavského spisovatele Karla Klostermanna pomáhá pochopit nejen limity společenské dohody o „ponechání přírody přírodě“, ale především to, jak lokální debata o územním rozvoji sehrála neopominutelnou roli v ustavování českého populismu.
Anonymní elektronické hodnocení kurzů probíhá od 9. do 22. ledna 2023. Výsledky včetně slovních komentářů budou zveřejněny začátkem února.
Výzvu k podávání přihlášek vyhlašuje Filozofická fakulta UK ve spolupráci s organizací University Consortium při Oxford University. Zájemci se mohou hlásit do fakultního výběru do 25. ledna 2023.
Pietní akt se konal v pondělí 16. ledna před pamětní deskou na hlavní budově FF UK u příležitosti 54. výročí odvážného činu studenta FF UK Jana Palacha. Po pietní akci následovala debata na téma „Jan Palach a jeho odkaz očima současnosti“.